اهمیت WarmUp

اهمیت WarmUp

بررسی اهمیت گرم کردن قبل از شروع نوازندگی

اهمیت WarmUp

گرم کردن

یکی از مهمترین بخش های نوازندگی گرم کردن عضلات بدن قبل از نواختن است. یک ورزشکار را در نظر بگیرید که قبل از مسابقه دادن به خوبی بدن خود را گرم نکرده باشد. قطعا نتیجه خوبی در انتظار او نخواهد بود.

بسیاری از نوازنده های گیتار در شروع دوره های فراگیری خود، مدت زمان تمرینات را به مرور افزایش می دهند. تمام نوازندگان گیتار در این دوره با مشکلاتی روبرو خواهند شد. معمولا سوالاتی در ذهن آنها شکل میگیرید با این مضمون که آیا درد در ناحیه ساعد، مچ و سرانگشت ها طبیعی است؟ و این درد تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟ آیا جای نگرانی وجود دارد؟

در حقیقت باید گفت که بله!

درد شیرین

هر گیتاریسیتی به طور طبیعی در ابتدا با دردهای جزئی در ناحیه دست مواجه خواهد شد. این دردها موقتی هستند و بعد از مدتی از بین خواهند رفت. اما در صورتی که شما بر روی تمریناتتان تا حد نامعقولی زیاده روی کنید، باید آماده پذیرش این علائم بصورت شدیدتری بر روی تاندون های دست ها باشید. نکته قابل تامل در اینجا این است که این دردها میتوانند در پیشبرد تمرینات خلل ایجاد کنند. در صورتی که نوازنده احساس کند که درد در ناحیه تاندون هایش از حالت معقول فاصله گرفته و در حال تشدید شدن است بهتر است که به پزشک مراجعه شود تا جای نگرانی در این زمینه نباشد.

اگر این دردهای جزئی شما را دچار یاس و ناامیدی میکند به یاد داشته باشید که تفاوت زیادی بین درد خوب و درد بد وجود دارد. یک بدنساز در شروع تمریناتش با درد در تمام نواحی عضلانی خود مواجه میشود. او پذیرای این درد است! زیرا میداند که بدنش نسبت به تمرینات پاسخ نشان داده و بعد از مدتی نه تنها دیگر دردی نخواهد داشت بلکه به نتیجه درخشانی نیز خواهد رسید.

اهمیت WarmUp

چالش موقتی

برای اینکه بتوانیم این مرحله چالش برانگیز را پشت سر بگذاریم راه های زیادی وجود دارد. بهترین راه برای گذر کردن از این مرحله توجه به نقش گرم کردن دست ها قبل از شروع تمرینات است. در تمام متدهای استاندارد در سراسر جهان به نقش گرم کردن دست ها قبل از ساز زدن تاکید زیادی میشود. تاندون های ما همانند عضلات بدن یک ورزشکار، بعد از گرم کردن قابلیت های خود را بهتر ارائه میدهند. همانگونه که یک وزنه بردار قبل از شروع مسابقه اصلی، در ابتدا با وزنه های سبک عضلات خود را آماده وزنه های سنگین میکند و با این کار به مرور، فشار ناگهانی را از روی عضلاتش بر می دارد.

به هیچ عنوان نباید این انتظار را از خودتان داشته باشید که در شروع فراگیری گیتار بعد از مدتی کوتاه قادر باشید قطعه معروف "پرواز زنبور عسل" را با همان تمپو بنوازید! باید از کمال گرایی فاصله بگیرید. باید این آگاهی را داشته باشید که رسیدن به نقطه اوج هر تکنیک نیازمند ممارست و از همه مهمتر تمرکز کردن بر روی تمرینات است. راهکار در این مرحله اجرای تمرینات ساده با تمپوی بسیار پایین است. مسابقه دادن را فراموش کنید و مترونوم خود را روی تمپوی پایین تنظیم کنید. بهتر است روی فاکتور "صبر" سرمایه گذاری کنید! برای بالا بردن تمپوی مترونوم اصلا عجله نکنید، چرا که به مرور شاهد اتفاق های جذابی خواهید بود!

عادت ها

در این قسمت بهتر است به برخی عادات نوازنده های مشهور اشاره ای داشته باشیم. برای مثال "گلن گولد" (پیانیست آمریکایی) عادت داشت که قبل از اجرا دست های خود را داخل آب گرم کند. با این عنوان که با چرخش بهتر جریان خون در دست هایش، در اجرای قطعات چالش برانگیز موفق تر عمل خواهد کرد.

البته این شیوه برای یک گیتاریست خیلی کارآمد نیست. زیرا زاویه قرارگیری دست یک گیتاریست رو به بالا بوده و دقیقا برعکس یک پیانیست است. اما با این حال این کار به پمپاژ بهتر خون در آن ناحیه کمک میکند. جالب است بدانیم که جو ستریانی نیز عادت دارد که قبل از اجرا، آرنج های خودش را در آب گرم قرار دهد.

اهمیت WarmUp

نکته آخر

مراقبت از دست ها نیز برای هر نوازنده ای اهمیت ویژه ای دارد. تا جایی که ممکن است باید در فصل های سرد سال، از وارد شدن شوک به تاندون های دست ها بر اثر کاهش دما جلوگیری کرد.

در نهایت، گرم کردن اصولی قبل از شروع نوازندگی، بهره وری تمرینات شما را بیشتر میکند و در نتیجه سریعتر به نتیجه دلخواه خودتان خواهید رسید.

در زیر یک نمونه از گرم کردن بدن، قبل از تمرین های Warm Up دست راست و چپ را از زبان جان پتروچی مشاهده میکنیم.

منابع:

عکس از  Suvan Chowdhury

Creative guitar Guthrie Govan

Rock discipline John Petrucci

[تعداد: 2    میانگین: 5/5]

به اشتراک بگذارید

1397-10-27 19:08:46 +00:00 0 Comments

Leave A Comment